Minu Berliin │ Berliini müür

Kas oleks sobilik jutustades Berliinist alustada Berliini müürist? Trükkides Googlesse “Berliini müür” saan 170 000 vastust, “Berlin Wall” (inglise keeles) 470 000 000 vastust, “Berliner Mauer” (saksa keeles) 10 800 000 vastust, “el Muro de Berlín” (hisp. keeles) 48 300 000 vastust. Usun, et olen õigel teel.

Tuletades meelde ajaloofakte, siis Berliini müür lahutas Lääne- ja Ida-Berliini 28 aastat ning ehitati praktiliselt üleöö 13. augustil 1961. “Müür langes” 9. novembril 1989. See juhtus huvitaval kombel pea kogemata ühe ametniku puterdamise tõttu meedias. Eks muidugi oli sellele eelnevaid sündmusi ning pinnas pidi olema piisavalt küps, et see juhtuda saaks, kuid siiski väga ootamatult saabus see hetk. Tegelikult oligi müüre hoopis kaks ning nende vahel ala, mis täidetud okastraatide, kurjade koerte, vahitornide ja veel muuga, et põgeneda üritajaid tabada. Lääne-Berliini ümbritsenud müüri pikkuseks oli 156 km ja kõrgus 3,4-4,2 m.

Siit näeb, missuguste “turvaelementidega” oli kahe müüri vaheline ala täidetud: https://en.wikipedia.org/wiki/Berlin_Wall#/media/File:Structure_of_Berlin_Wall.svg

Berliini müür tänapäeval

Kuidas on aga lood müüriga tänapäeval? No muidugi kui lammutamine rohelise tule sai, ei lastud endale kahte korda luba anda, vaid asuti koheselt käepäraste vahenditega seda monstrumit lammutama. Siin-seal linnaruumis on ka tänapäeval säilinud väikesed jupid, isegi erinevatesse riikidesse on neid betoonikamakaid veetud.

Ühelt oma järjekordselt reisilt, tookord Portugalist, saatis mu ema mulle foto sinna transportitud müürijupist. Mingil kummalisel põhjusel oli see betoonkolakas Portugalis Fátima nimelises kohas ümbritsetud turvaklaasiga. Kohe nõnda tähtis vaatamisväärsus. Kui nüüd manada endale pilt silme ette, kuidas Berliinis inimesed hoogsalt oma kätega müüri lammutavad, siis tundub keeruline teises olukorras sama objekti kui hinnatud kultuuripärandit käsitleda.

Noh, eks ta mingis mõttes ongi, hinnaline kindlasti – Berliinis müüakse ohtralt müüritükikesi, väiksemad tükid 5 €/kotike. Kui nüüd uskuda müügilolevate kivide ehtsusesse, siis on nad päris rariteetsed, sest kunagi peaks see kaup ka ju otsa saama. Kui paljud inimesed endale koju kaminasimsile müüritükikesi soovivad, on juba omaette küsimus.

 

East Side Gallery

Aga kui nüüd ikkagi Berliinis asuvatele müürijäänustele tagasi liikuda, siis kõige pikem müürijupp asub Berliini kesklinna lähistel Friedrichshain-Kreuzberg linnaosas tänaval Mühlenstraße. Müüri pikkus on seal 1316 meetrit.

East Side Gallery

 

Nagu mainisin, siis on müüriosasid veel teisteski paikades üle linna. Järgnevalt mõned näited.

  • Wall Memorial tänaval Bernauer Strasse

Üks inglisekeelne postitus, kust saab hea pildi silme ette https://www.thewanderblogger.com/berlin-wall-memorial-and-mauerpark/

Pean tõdema, et sellest kohast ma enne selle postituse tegemist ei teadnud midagi… Berliin on väga suur ning põnevaid kohti palju. Isegi kui elad seal üle kolme kuu ei jõua igale poole. Mina aga muudkui täiendan kohtade nimekirja, kuhu Berliinis veel minna.

  • Mauerpark
  • Potsdamer Platz

Berliini müüri muuseumid

Lisaks müürijupikestele on mitmeid muuseume, kus teemakohaseid eksponate näeb.

The Wall Museum

Läbi interaktiivsete lahenduste tutvustatakse ajajärku kui müür ehitati. Seda läbi inimeste lugude, videoklippide ja fotode.

Berlin Wall Memorial

Siin asuvad viimased Berliini müür tükid koos säilinud alustega ning saab näha ka piiritõkete ala jäänuseid.

Wall Museum (Mauer Museum) 

Siin esitletakse näiteks erinevaid sõiduriistu ning lahendusi, kuidas üritati Ida-Berliinist Lääne-Berliini põgeneda.